-->

قدرت نمائی نیروی دریائی سپاه در خلیج فارس

رضا مهرعطا
    •••••  جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۸:۵۶
تعداد بازدید : ۷۲۹   

 

نهمین رزمایش پیامبر اعظم(ص) با اجرای یکی از بزرگ ترین و بی سابقه ترین عملیات های دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی ۳۵ سال گذشته در تنگه هرمز، هفته ی گذشته و به مدت سه روز  انجام شد.

این رزمایش بزرگ پیامبراعظم (ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با رمز مقدس "محمد رسول الله (ص)" با حضور یگان‌های مختلف نیروی دریایی، زمینی و هوا فضای سپاه در تنگه استراتژیک هرمز و منطقه خلیج فارس آغاز گردید.

در برنامه آغاز رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۹، دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، سردار سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه، سردار سرلشکر غلامعلی رشید جانشین ستاد کل نیروهای مسلح، سردار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه، سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار سرلشکر باقری معاون ارکان ستاد کل نیروهای مسلح  سرتیپ پاسدار سید مسعود جزایری ، و جمع دیگری از فرماندهان ارشد نظامی شرکت داشتند.

دریادلان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  به همراه رزمندگان نیروی زمینی وهوا فضا ،چنان صحنه هایی از اقتدار خلق کردند که چشم دوستان نظام و انقلاب را روشن و چشم دشمنان را خیره و بهت زده ساخت.

با توجه به تهدیدات فرامنطقه ای جمهوری اسلامی، در رزمایش اخیر اقدامات بدیعی صورت گرفت که از این میان می توان به هماهنگی نیروی هوافضا توسط پهپادها و نیروی دریایی توسط تسلیحات ویژه از جمله قایق های تندرو، قایق های مین ریز و قایق های بدون سرنشین کنترل از راه دور اشاره کرد دفاع از ساحل و مقابله با دشمن فرضی در خشکی نیز ضلعی از اضلاع این رزمایش محسوب می گردد که همه اقدامات انجام شده در رزمایش پیامبر اعظم (ص) 9 بر این اساس استوار بود که دشمن، تحلیل دقیقی از توان رزمی جمهوری اسلامی داشته باشد و بداند که تجربه هشت سال دفاع مقدس به همراه استفاده از نخبگان جوان در نیروهای مسلح، کشور را به بازدارندگی مثبت و کارآمد رسانده است.

برای نخستین بار در طول تاریخ تمرینات و رزمایش های دریایی، عملیات هجوم و تصرف ناوی در ابعاد نزدیک به ناو یو. اس. اس نیمیتز که یکی از بزرگ ترین ناوهای هواپیمابر جهان است، با موفقیت در یکی از مهم ترین آبراهه های جهان به مرحله اجرا درآمد.یعنی این پیام را به دشمنان  نظام جمهوری اسلامی ایران وکشورهائی که بدنبال تهدید و فشار هستند که توانمندی نظامی انان در خلیج فارس به چالش کشیده می شود واین همان پیام بازدارندگی است.

این رزمایش با اعلام رمز یا محمد رسول الله، یا محمد رسول الله، یا محمد رسول الله(ص) توسط سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، موشکباران ناو شبیه سازی شده در تنگه هرمز توسط یگان های گوناگون موشکی نیروی دریایی سپاه با انواع موشک های ساحل به دریا، دریا به دریا و بالستیک آغاز شد.

در نخستین موج شلیک موشک های دریایی سپاه، موشک های ارتقا یافته  از خانواده  کروز و فاتح ۱۱۰، ناو شبیه سازی شده را با دقتی تحسین برانگیز مورد اصابت قرار دادند.

موشک های بالستیک از جمله زلزال از منطقه رزمایش در جزیره لارک، هدفی در فاصله ۲۷۰ کیلومتری از این جزیره  را با موفقیت مورد هدف قرار دادند و در مرحله  دیگر،  موشک خلیج فارس به عنوان یکی از موشک های بالستیکی، از فاصله حدود ۲۷۰ کیلومتری، هدفی در کانون آبراهه تنگه هرمز را مورد اصابت قرار داد.

موشک خلیج فارس به عنوان یکی از موشک هایی که در نهمین رزمایش دریایی سپاه در تنگه هرمز مورد استفاده قرار گرفت، به صورت ترکیبی عمل کرده به طوری که جستجوگر آن در فاز نهایی، بر روی هدف قفل می کند و در این حالت، هر گونه شناور دشمن، هیچ راه گریزی از اصابت این موشک که کلاهکی با حدود ۶۵۰ کیلوگرم مواد منفجره دارد، نخواهد داشت.

گفتنی است در مرحله اول شلیک ها، بیش از ده ها راکت، موشک کروز و بالستیک، از شناورها، بالگردها و سامانه های ساحلی دریایی سپاه به سمت اهداف از پیش تعیین شده، شلیک شد.

در نهمین رزمایش پیامبر اعظم(ص)، دو موشک کروز از بالگردهای دریایی سپاه به سمت ناو شبیه سازی شده شلیک شد. همچنین سلاح  خیبر،تیربارهای چرخشی ،آرش تک تیر انداز،سیاوش،روبات شناسائی،..... مورد استفاده قرار گرفت. موشک‌هایی که از زیر آب شلیک می‌شوند، به دو دسته بالستیک و کروز تقسیم می‌شوند و در حال حاضر ۶ کشور روسیه، آمریکا، چین، هند، انگلیس و فرانسه، تنها تولید کنندگان موشک‌های بالستیک با قابلیت شلیک از زیردریایی به شمار می‌روندونیروی دریائی سپاه به این مهم دست پیدا کرد.

نیروی دریایی سپاه پاسدران انقلاب اسلامی با رونمایی از این موشک، پنجمین تولید کننده موشک‌های زیردریایی پرتاب جهان شده است، موشک‌هایی که قطعا در زمان جنگ و نبردهای دریایی، بسیار کارآمد است.

عملیات مین ریزی توسط ده ها شناور نیروی دریایی سپاه در محدوده تنگه هرمز از دیگر بخش های توفانی ترین رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز بود.ارتقای سرعت و دقت و همچنین بهره گیری از مین های پیشرفته و تمرین تعیین عمق برای قرار گیری مین های دریایی، یکی دیگر از جلوه های کم نظیر این رزمایش بزرگ به حساب می آمد.

تمرین هدف گیری پرنده های دشمن فرضی از جمله پهبادهای شناسایی دشمن توسط شناورهای نیروی دریایی سپاه  با بهره گیری موفقیت آمیز از  توپ ها و سلاح های دوش پرتاب مستقر در شناورها، جلوه های غرور انگیز رزمایش مقتدرانه دریادلان نیروی دریایی سپاه را به نمایش گذاشت تا بازدارندگی دریائی  را در صورت هرگونه حمله و تجاوز نشان دهد.

رژه چندین بالگرد شاهد مسلح به موشک کروز و رژه پهبادهای مختلف سپاه  از مقابل جایگاه، حملات موشکی و شناوری به ناو شبیه سازی شده در تنگه هرمز، که در جریان عملیات هلیبرن و هجوم دریایی تکاوران، این ناو که بخش های مهم آن در حملات متعدد، مورد هدف قرار گرفته بود، به تصرف درآمد.

بی سابقه ترین رژه ۵۰۰ شناور موشک انداز، راکت انداز و تهاجمی در تنگه هرمز و رژه بیش از ۵۰ سامانه موشکی نیروی دریایی سپاه، توانمندی افتخار آمیز این نیرو در فراهم ساختن ادوات و ابزارهای دفاعی با بهره گیری از نیروهای مؤمن، متخصص و انقلابی، به نهمین رزمایش پیامبر اعظم(ص)، جلوه ای بی نظیر و بی مانند در سطح دنیا بخشیدو در اخرین روز نیز یک سلاح جدید راهبردی بکار گرفته شد که نشان دهنده این بود که نیروی دریائی سپاه قدرت پاسخ دهی به هرگونه تهدید را دارد.

 دریادار پاسدار فدوی فرمانده نیروی دریائی سپاه درمورد سلاح جدیدراهبردی گفت: ورود این سلاح جدید نقش بسیار موثری درافزایش قدرت دریائی جمهوری اسلامی ایران درخلیج فارس دارد ومی تواند پاسخ کوبنده ای به تهدیدات امریکا بدهد. ما به سلاح‌های جدید و استراتژیک با ویژگی‌های خاصی دست یافته‌ایم و علیرغم اینکه آمریکا می‌گوید از این سلاح‌ها نگران نیست ولی نمی‌تواند نگرانی خود را مخفی کند .

سلاح جدیدی که ما در مانور اخیر آزمایش کرد یم یک سلاح راهبردی و خاص است و آمریکایی‌ها نمی‌توانند قدرت و توان این سلاح را نادیده بگیرند. ورود این سلاح جدید نقش بسیار تعیین کننده‌ای در افزایش قدرت دریایی ما برای مقابله با تهدیدات علیه انقلاب اسلامی و به طور مشخص امریکا  و رژیم صهیونیستی داردو مسلما در رزم‌های دریایی با دشمنان، این سلاح نقش به‌سزایی را ایفا خواهد کرد

پیام این رزمایش درسطح منطقه ای ،اعلام این واقعیت بود که ملت ها ودولت های منطقه خلیج فارس درسواحل جنوبی دیگرنیازی به حضور ودخالت بیگانگان درمنطقه نخواهند داشت. وپیام صلح و دوستی و پیام اقتدار برای دشمنان و بدخواهان ملت ایران است و بهتر است امنیت خلیج فارس به کمک نیروهای بومی منطقه تامین شوند مصلحت و منفعت کشورهای منطقه این است که کشورهای خارجی در امنیت خلیج فارس دخالتی نداشته باشند وهمه همسایگان جمهوری اسلامی بدانند می توان در سایه همدلی و حسن همجواری، منطقه ای آرام و عاری از بیگانه داشت که امنیت همه جانبه آن سایه ای بر همه فعالیت های همسایگان خواهد بود وقدرت های غیر بومی ومداخله جو بدانند درصورت هرگونه ماجراجوئی ضربه سختی خواهند  خورد جمهوری اسلامی ایران علی رغم فشارهای خارجی و تحریم های ظالمانه اعمال شده، قادر است که از تمامیت ارضی و کیان خود و دستاوردهای انقلاب اسلامی به خوبی دفاع کند و در این زمینه هر گونه تهدید از سوی کشورهای خارجی را با قاطعیت و بی درنگ پاسخ خواهد داد..

این قدرت نمائی که درنهمین رزمایش رسول اعظم (ص) در دو زمینه رزم عملی و بکارگیری سلاح های جدید بومی ساخته شده توسط متخصصان ایرانی جهاد خودکفائی نیروی دریائی  وزمینی سپاه به ظهور پیوسته پاسخ کاملا مناسبی به کسانی است که هر روز دم از تهدید و ادامه تحریم ها می زنند و قدرت نمائی جمهوری اسلامی ایران در حوزه خلیج فارس فکر حمله و تهدید علیه  منافع جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی را خارج خواهد کرد و می تواند قدرت چانه زنی وموضع جمهوری اسلامی ایران را درمذاکرات هسته ای تقویت نماید نیروهای مسلح در هر کشور به منزله قدرت دفاعی آن کشور به حساب می آید.

بی شک توانمندی نظامی اثر مستقیمی بر دیپلماسی خواهد داشت و پشتوانه آن خواهد بود و رزمایش پیامبر اعظم 9 نیز این توانمندی را به منصه ظهور گذاشت.


نسخه چاپی
                   

  رضا مهرعطا
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : Momtad2011@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده : لیبی بهشت تروریست‌های تکفیری
 

  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

  ایمیل:
(در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)  

     نظر :    
 
 
 

    

رویدادهای اخیر