-->

پایان گروگانگیری استرالیا با ۳ کشته

    •••••  ﺳﻪشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۹۲۴   

 

 گروگانگیری در مرکز سیدنی استرالیا سر انجام با حمله پلیس و کشته شدن 3 نفر شامل گروگانگیر و 2 گروگان به پایان رسید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌های استرالیایی بامداد دوشنبه (به وقت تهران) از وقوع گروگان‌گیری در شهر «سیدنی» این کشور خبر دادند. این خبر به سرعت در رسانه‌های مختلف بین‌المللی منتشر شد.

شبکه 7 تلویزیون استرالیا گزارش داد که مهاجمان با ورود به یک کافه واقع در منطقه «مارتین پلیس» (Martin Place) سیدنی، حاضران در این مکان را به گروگان گرفتند.

حدود 15 ساعت بعد از آغاز ماجرا، یک منبع در وزارت دادگستری استرالیا از کشف هویت فرد گروگان‌گیر خبر داد اما اعلام کرد که نام و ملیت وی منتشر نخواهد شد اما بلافاصله خبرگزاری رویترز، سپس دیگر رسانه‌های غربی مانند «آسوشیتدپرس»، به نقل از پلیس استرالیا اعلام کرد که فرد مسلح، «شیخی سابقه‌دار» است که ملیت ایرانی دارد و نام او «هارون مونس» است.

نکته جالب توجه در این مسئله، انتشار یک باره و سریع حجم بالایی از اطلاعات شخصی، خانوادگی و عکس‌های متعلق به این فرد است.

اما «شیخ هارون» یا «شیخ سابقه‌دار» کیست؟

وبسایت «ویکی‌پدیا» در توضیح هویت این فرد آورده است که شیخ هارون «محمد حسن منطقی (بروجردی)، روحانی متولد ایران (بروجرد1343) است که به استرالیا مهاجرت کرده و در شهر سیدنی زندگی می کند».

همچنین بر اساس این وب سایت وی نام خود را به هارون مونس تغییر داده و سپس به شیخ هارون شهرت یافته است.

در سوابق وی که در فضای مجازی موجود است، آمده که «تفاسیر لیبرالیستی وی از اسلام موجب دستگیری فرزند و همسرش شد و در سال 1996 به عنوان پناهنده از ایران فرار کرد».

در 15 نوامبر 2013، هارون توسط پلیس «نیوساوث ولز» به مشارکت در قتل همسر سابقش به وسیله چاقو و آتش زدن وی متهم شد.

رسانه‌های استرالیایی امروز گزارش کردند که فرد گروگانگیر از گروگانها خواسته تا با رادیو محلی تماس برقرار کنند و گفته است که از طرف «داعش» چنین کارهایی را صورت داده است. بنا بر این گزارش، ظاهرا وی از گروگان‌گیرها خواسته است که پرچم جبهة النصره را نیز از پنجره در مقابل دوربین‌ها به نمایش درآورند.

گروگان گیر، افراد در اختیار خود را مجبور کرده بود پرچم های سیاه رنگی را در دست بگیرند. این پرچم سیاه رنگ که برای آن شهادتین به رنگ سفید نوشته شده شبیه پرچم سیاه رنگ گروه "جبهه النصره" شاخه القاعده در سوریه و گروه داعش است.

گروگانگیر  به هنگام گروگانگیری سربند مشکی رنگ با حروف سفید رنگ بسته بود که شبیه سربندهای سیاه رنگ القاعده و گروه های افراط گرای اسلامی در خاورمیانه بود.نسخه چاپی
                   

کلید واژه ها:   افراطی گرایی   تروریسم   داعش      
 

  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

  ایمیل:
(در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)  

     نظر :    
 
 
 

    

رویدادهای اخیر