-->

پایان سه روز مذاکرات فشرده در ژنو

    •••••  شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۸۱۹   

 

معاون وزیر امور خارجه ایران ، مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را بسیار فشرده و سودمند توصیف کرد.

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران ، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و نماینده ارشد ایران در مذاکرات هسته ای روز چهارشنبه گذشته 26 آذرماه بعد از پایان دور تازه مذاکرات هسته ای  ایران و 1+5 با خوب توصیف کردن این دور از مذاکرات در ژنو گفت : دور بعدی گفت و گوها اواخر دی ماه برگزار می شود .

تیم مذاکره کننده ایران طی روزهای دوشنبه تا سه شنبه (24 الی 25 آذرماه) با هیات آمریکایی و روز 26 آذرماه به ترتیب با هیات فرانسوی ، نماینده روسیه و هیات چینی و در آخر بصورت چهارجانبه به گفت و گو پرداختند .

این درحالیست که رئیس هیات مذاکره کننده چین نیز در پایان این دور از مذاکرات گفت : خوشبختانه طرف های مذاکره کننده به نقطه نظرات مشترکی دست یافتند که این موضوع مایه مباهات و خرسندی است .

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز روز پنج شنبه 27 آذرماه در نشست مطبوعاتی پایان سال خود در مسکو ، ضمن ابراز امیدواری به گفت و گو های جاری هسته ای ایران و 1+5 گفت : اگر توافق نهایی انجام شود ، روابط اقتصادی بین تهران و مسکو هم تقویت خواهد شد .

این دور از مذاکرات که در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 برگزارشد ، نخستین دور مذاکرات جامع در دوره تمدید هفت ماهه محسوب می شود .

ایران و 1+5 در سوم آذرماه سال جاری و پس از ده دور رایزنی در خصوص توافق جامع ، به این نتیجه رسیدند که حصول توافق جامع به دلیل اختلافات و از جمله کمبود وقت امکان پذیر نیست ، توافقنامه ژنو را برای هفت ماه و هفت روز دیگر تمدید و البته تاکید کردند که تا قبل از چهار ماه آینده برای رسیدن به توافق تلاش کنند .


نسخه چاپی
                   

 

  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

  ایمیل:
(در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)  

     نظر :    
 
 
 

    

رویدادهای اخیر