-->

امریکا و چین تولید کننده بیش از ۴۰ درصد دی اکسید کربن

    •••••  یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۸۹۳   

 

نمایندگان حدود ۱۹۰کشور سرانجام در لیما، پایتخت پرو درباره پیش نویس طرح مقابله با تغییرات جوی که قرار است سال آینده میلادی در پاریس ارایه شود به توافق رسیدند.

نهایتا این کشورها درباره مفاد یک پیمان بین‌المللی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی در سال ۲۰۱۵ بویژه چگونگی کاهش گاز دی‌ اکسید کربن توافق کردند.

 این توافق ارکان پیمان چندجانبه ای را که قرار است اواخر سال 2015 به منظور محدود کردن آثار و پیامدهای گرمایش زمین در کنفرانس بین المللی پاریس تصویب شود، مشخص کرده است.

در توافقنامه  “    لیما “  از کشورهای توسعه یافته و صنعتی خواسته شده است کمک های مالی بیشتری در اختیار کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای آسیب پذیر قرار دهند تا این کشورها بتوانند هزینه طرحها و برنامه های خود را در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و همچنین تطبیق شرایط خود با تغییرات اقلیمی تامین کنند.

طبق این توافقنامه میزان افزایش دمای کره زمین باید بین یک و نیم تا دو درجه سانتیگراد محدود شود. کشورها باید تعهدات خود را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که اصلی ترین علت گرمایش زمین محسوب می شود، تا مارس 2015 ارائه کنند. این در حالی است که کارشناسان هشدار داده‌اند برای رویارویی با پدیده گازهای گلخانه‌ای نیاز به اقدامات و تمهیدات جدی‌تری است.

در واقع گازهای گلخانه ای عامل اصلی گرم شدن کره زمین هستند. تغییرات آب و هوایی بر تولید محصولات غذایی تاثیر منفی داشته و موجب افزایش گرسنگی می شود . این مساله باعث شده تا لزوم سرمایه‌گذاری برای فقرا در کشورهای در حال توسعه برای سازگار شدن ساکنان این کشورها با شرایط آب و هوایی جدید واثرات تغییرات جوی از سوی سازمان ملل مطرح شود. با وجود قطعیت آثار فاجعه بار تغییرات آب و هوایی بر کره زمین و ساکنان آن ، کماکان برخی کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته صنعتی مانند آمریکا و نیز برخی اقتصادهای نوظهور مانند چین از پذیرش و اجرای توافقنامه های زیست محیطی که بیشتر ناظر بر کاهش انتشارگازهای گلخانه ای است خودداری می کنند.

با توجه به پیامدهای فاجعه بار تغییرات آب و هوایی این پرسش مطرح است که آیا کشورهای صنعتی و اقتصادهای نوظهور آیا نهایتا مسئولیت خود در این باره خواهند پذیرفت ودر نتیجه راضی به پرداخت هزینه های کاهش تاثیرات آب وهوایی خواهند شد یا اینکه همچنان بی اعتنا به این روند فاجعه باربه بهانه توسعه اقتصادی به تخریب زیستگاه بشر ادامه خواهند داد؟ نکته امید بخش اینکه توافق صورت گرفته در کنفرانس آب و هوایی لیما آغاز تلاشی جدی به منظور کاهش تولید گاز دی اکسید کربن بعنوان عامل اصلی گرم شدن کره زمین محسوب می شود و بدین ترتیب امکان توافق در باره پیمان آب و هوایی پاریس در سال 2015 را بیش از پیش افزایش می دهد.

قابل ذکر است که دو کشور آمریکا و چین مسئول تولید بیش از چهل درصد دی اکسید کربن دنیا هستند. از زمان امضای پیمان کیوتو، سازمان ملل متحد هر ساله نشست هایی با محور سیاستگذاری مشترک در مبارزه با تغییرات آب و هوایی برگزار می کند و آمریکا هیچگاه پیمان کیوتو را به تصویب داخلی نرسانده است.نسخه چاپی
                   

 

  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

  ایمیل:
(در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)  

     نظر :    
 
 
 

    

رویدادهای اخیر