-->

چین در مدرن‌سازی توان موشکی خود سرعت می بخشد

    •••••  چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ — ۱۲:۰۵
تعداد بازدید : ۶۸   

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: ایالات متحده، روسیه و چین را تهدید کرده که موشک‌های دارای برد متوسط استقرار زمینی خود را در نزدیکی مرزهای آنها مستقر خواهد کرد. مقامات مسکو اعلام کردهاند که روسیه مبتکر آغاز دور جدید مسابقه تسلیحاتی نخواهد بود، ولی مقامات پکن آنطور که از بیانیه وزارت امور خارجه این کشور مشخص شده، دست روی دست نخواهند گذاشت. چرا که نیروهای موشکی هسته‌ای این کشور هنوز قابل رقابت با توان موشکی-هسته‌ای روسیه و آمریکا نیست. ضمن اینکه اکثر آنها در روی زمین مستقر هستند و تهدیدی برای خاک آمریکا بشمار نمی‌روند. به همین دلیل، به عقیده کارشناسان، چین در پاسخ به تهدیدات آمریکا تلاش خواهد کرد تا آهنگ مدرنیزه سازی توان موشکی نیروهای دریایی و نیروهای هوایی این کشور را سرعت بخشند.

پس از آنکه واشنگتن از پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط خارج شد، "مارک اسپر" وزیر دفاع آمریکا که تازه در اواخر ماه جولای مسئولیت خود در این سمت را آغاز کرده، اعلام کرد که پنتاگون قصد دارد در آینده نزدیک و احتمالا طی چند ماه آینده، این نوع موشک‌ها را در منطقه آسیا مستقر کند. واکنش مقامات پکن به این اظهارات بسیار سریع بود. "کانگ فو" مدیرکل بخش کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که پکن قصد ندارد در مقابل استقرار موشک‌های آمریکایی بی تفاوت بمانند و قطعاً اقداماتی برای مقابله با تهدیدات احتمالی در این زمینه اتخاذ خواهد شد.

این مقام چینی گفت: «ما از همسایگان خود میخواهیم تا اجازه ندهند که آمریکا موشکهای دارای برد متوسط خود را در خاک آنها مستقر کند.» منظور وی، به احتمال زیاد کشورهای ژاپن، کره جنوبی و استرالیا است، ولی به طور مشخص نامی از این کشورها نبرد.

کانگ فو همچنین تایید کرد که چین قصد ندارد در مذاکرات سه‌جانبه با روسیه و آمریکا در زمینه کنترل تسلیحات شرکت کند. به گفته وی، اکثر موشک‌های ارتش چین نمیتوانند به خاک ایالات متحده برسند. وی توضیح داد: « با توجه به قدرت هسته‌ای آمریکا و روسیه، توان بالقوه هستهای چین با این دو کشور قابل مقایسه نیست و چین قصد ندارد در هیچ مذاکراتی برای کنترل چنین تسلیحاتی شرکت کند.»

به نوشته این روزنامه، تامین مالی قابل توجه آمریکا در عرصه توسعه توان موشکی-هسته‌ای این کشور و فروپاشی پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط، اکنون به یک دردسر بزرگ برای چین تبدیل شده است.

مقامات پکن با توجه به روابط نزدیک خود با مسکو، در رابطه با روسیه نگرانی خاصی ندارند، ولی بعد از فروپاشی پیمان موشکی، آمریکا می‌تواند با استفاده از  موشکهای دارای برد متوسط خود، تهدیدی جدی برای چین به وجود آورد.

چین قدرت پاسخ‌گویی به تهدیدات موشکی جدید از سوی آمریکا را دارد

"پاول کامینوف" کارشناس ارشد موسسه شرق دور آکادمی علوم روسیه یادآور شده است، چین اصلاحات نظامی آغاز شده در سال 2015 توجه خود را بر روی توسعه توان موشکی نیروهای مسلح این کشور معطوف کرد. در پاسخ به این اقدام، آمریکا نیز تلاش کرده تا استقرار تجهیزات نظامی خود در سواحل چین را گسترش دهد.

به گفته وی، مقامات چین همواره بر این عقیده بوده‌اند که توان هستهای این کشور اهمیت بازدارندگی دارد و برای تامین امنیت کشور توجه خاص خود را به روی توسعه موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط قرار داده اند که تاکنون با توجه به اجرای پیمان دوجانبه بین آمریکا و روسیه، این دو کشور در این عرصه محدودیت‌هایی را در نظر گرفته بودند، ولی اکنون این محدودیت دیگر برداشته شده است.

این کارشناس یادآور شد: «بیشترین قدرت نظامی آمریکایی‌ها روی گسترش تسلیحات نظامی-دریایی و نظامی-هوایی متمرکز است که تا به امروز نیز قدرت مانور نظامی این کشور در مناطق دور از خاک آمریکا را تامین کرده است. به همین دلیل آمریکا با خروج از پیمان موشکی تغییر زیادی در برنامه‌های نظامی خود نخواهد داد و همچنان در صدد تامین برتری کامل توان نظامی خود در عرصه هوایی و دریایی خواهد بود.»

کامینوف افزود: «مسلماً چین در زمینه در اختیار داشتن موشک‌های دارای توان متوسط به ایالات متحده نمی‌رسد. به همین دلیل پاسخ چین به تهدیدات جدید از سوی ایالات تحده می تواند روی گسترش توان موشکی نیروهای هوایی و نیروهای دریایی این کشور متمرکز شود تا بتواند تهدیدات احتمالی از سوی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوس آرام را پاسخ دهد و چین به خوبی قدرت چنین کاری را دارد.»

روسیه به توان دفاعی خود در مقابل تهدیدات جدید از سوی آمریکا اطمینان کامل دارد

 "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در نخستین اظهارنظر خود بعد از توقف اجرای پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط که به ابتکارعمل واشنگتن صورت گرفت، اعلام کرد که این کشور با توجه به از بین رفتن این توافقنامه راهبردی، اکنون مجبور است روی توسعه این نوع موشک‌ها کار کند و اگر طرف آمریکایی شروع به تولید این تسلیحات نظامی کند، روسیه نیز  این کار را خواهد کرد. البته وی ابراز اطمینان کرد که تا ورود چنین تسلیحاتی به نیروهای مسلح روسیه که نیازمند زمان است، روسیه از هم اکنون تسلیحات قابل اعتمادی، مانند موشک‌های استقرار هوایی نظیر "x101"و " کینجال"، موشکهای استقرار دریایی از نوع "کالیبر" و موشکهای فوق صوت از نوع "سیرکون" در اختیار دارد.

پوتین تاکید کرد که روسیه نخستین کسی نخواهد بود که چنین موشک‌هایی را مستقر کند، مگر اینکه ابتدا طرف آمریکایی دست به چنین اقدامی بزند. وی گفت: «تمامی اقدامات ما جنبه متقابل و پاسخگویانه خواهد داشت. این مسئله مربوط به به توسعه، تولید و استقرار موشکهای دارای برد کوتاه و متوسط استقرار زمینی است. ما تا زمانی که آمریکاموشک‌های برد کوتاه و متوسط خود را مستقر نکرده، روسیه دست به استقرار این نوع تسلیحات نخواهد زد.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین به وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و سرویس اطلاعات خارجی این کشور دستور داد تا با دقت تمام اقدامات آمریکا در زمینه توسعه، تولید و استقرار موشک‌های برد کوتاه و متوسط را زیر نظر داشته باشند.


نسخه چاپی
                   

کلید واژه ها:   محفل پیشکسوتان          
 

  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

  ایمیل:
(در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)  

     نظر :    
 
 
 

    

رویدادهای اخیر